Istarske toplice
24. veljače 2018.Ekspedicija 7 milja: Život je igra
26. veljače 2018.Čovjekova želja za letenjem je stara vjerojatno koliko i čovjek, ptice koje su letjele oko njega bile su vječita enigma, kako one to mogu, a mi ljudi ne? Naravno, ljudska radoznalost je činila svoje i tijekom tisuća i tisuća godina tjerala je izumitelje ka rješenju problema. Prva stepenica ka letu ili barem spuštanju s visine zračnim putem ukazala se u padobranu. Padobran kao prvi korak ka čovjekov letenju nagnao je mnoge srednjovjekovne, a kasnije i puno uspješnije renesansne mislioce ka stvaralaštvu.
Među njima najpoznatiji su svakako Leonardo da Vinci i naše gore list Faust Vrančić.
Padobran Leonarda da Vincija piramidalnog oblika se je potvrdio u praksi, najvjerojatnije je Leonardo bio prvi pronalazač koji je napravio padobran, a da je isti pokazao funkcionalnost.
Originalni opis Leonardovog padobrana se nalazi u Codex Atlanticus, folio 1058 – Originalna skica se može naći u Il Codice Atlantico di Leonardo da Vinci nella biblioteca Ambrosiana di Milano, Editore Milano Hoepli 1894-1904.
U svojim zabilješkama uz skice, Leonardo da Vinci ukazuje da se pomoću platna u obliku piramide određenih dimenzija (baza i dubina po oko 7 metara), ako se duže drži čvrsto otvorenim, svatko može skočiti bez obzira na visinu i to bez ikakvog rizika.
Fotografija i izrada modela: Nevit Dilmen
Faust Vrančić padobran je opisao u knjizi Novi strojevi (1595.) te ga je vjerojatno prvi i isprobao 1617. u Veneciji; padobranca je nazvao homo volans ili leteći čovjek. Vrančićeva konstrukcija padobrana znatno je drugačija od današnjih, jer se sastojala od drvenog okvira na koji je bilo navučeno platno.
Autor: Faust Vrančić
Prvi meki padobran izradio je francuski izumitelj Jean-Pierre Blanchard (1753. – 1809.), a prvi je put padobran bio upotrijebljen početkom 19. stoljeća pri skoku iz balona.
U Prvom svjetskom ratu padobran se je uglavnom koristio za spašavanje posade iz pogođenih ili neispravnih zrakoplova, u Drugom svjetskom ratu i za opskrbu postrojba iz zrakoplova, a prvi put su ga rabile i posebno uvježbane padobranske postrojbe, koje su se do danas razvile u jedan od najelitnijih dijelova vojske.
Danas se padobran upotrebljava u razne druge svrhe. Koristi ga se u sportu, gdje padobranci iskaču što bliže zadanomu cilju ili u skupini izvode figure u zraku. Sve je popularniji i ekstremni sport u kojem se skače s nepokretnih objekata (visoke zgrade, tornjevi, mostovi, stijene), što je zbog malih visina s kojih se skače najopasniji oblik padobranstva.
Padobransko jedrenje ili paraglajding je sigurno jedinstveno ostvarenje ljudskog sna o letenju bez motornog pogona, pa vam za kraj ovog članka nudimo video uradak umjetnika u tom sportu, jedinstvenog Jean-Baptiste Chandeliera.