Murphyjevi zakoni
29. rujna 2017.Horseshoe Bend – Arizona
1. listopada 2017.Pivo je prastari napitak, star je gotovo koliko i naša civilizacija. Njegova proizvodnja i konzumacija datira iz prapovijesnog doba drevnog Egipta, Mezopotamije i Armenije. U njemu su uživali stari Grci i Rimljani, Kelti, Germani i Slaveni. Stari Babilonci su ga proizvodili u svojim domaćinstvima 7000 godina prije naše ere, te su imali bar 16 sorti piva.
U Babilonu su radnici u polju i kopači kanala dnevno dobijali do pet litara piva, a žene koje su obavljale teže fizičke poslove dvije-tri litre. No, žene su mogle u pivnicu samo kao točiteljice pive. Nikako se nisu mogle pojaviti kao konzumenti jer bi tada bile spaljene na lomači.
U doba antike pivo je bilo mutno i kiselo, te se konzumiralo iz velikih posuda pomoću slamke kako bi se spriječilo konzumiranje gorkih ostataka fermentiranih žitarica iz napitka. Pivo je predstavljalo sastavni dio stabilne prehrane svake obitelji, a zbog male količine alkohola koju sadrži u sebi često je bilo u prednosti pred vodom. Obzirom da alkohol ubija bakterije pivo se davalo djeci radije nego voda sumnjive kakvoće u doba kada su glad i kuga pustošile planetom. U tim vremenima pivo nije sadržavalo hmelj. Hmelj se prvi put počeo koristiti u Novogorodskoj Rusiji. Hmelj konzervira pivo, daje mu gorčinu i aromu.
Danas je pivo komercijalni proizvod, a proizvodnja piva se razvila do savršenstva. Usprkos snažnoj i renomiranoj proizvodnji duge tradicije svjetski poznatih pivovara još uvijek se rađaju nove, male lokalne pivovare.
Kada su djeca Johana Koslerja uložila nasljedstvo u ljubljansku pivovaru Union davne 1864. godine pažljivo je birana lokacija na kojoj se i danas nalazi pivovara. Smještena u dijelu Ljubljane Spodnji Šiški gdje izvire vrhunski kvalitetna voda, preživjela je ratove, okupacije i bombardiranja da bi se nakon svega toga tehnološki modernizirala njegujući i dalje pivarsku tradiciju. U potkrovlju napuštene sladare, koja je zaštićena kao spomenik kulture otvoren je prvi Muzej piva u Sloveniji i jedan od najvećih u Europi te vrste. Bilo je to 1987. godine.
Pivo je potpuno prirodan i biološki uravnotežen napitak. Njegova energetska vrijednost jednaka je energetskoj vrijednosti punomasnog mlijeka pa se potpuno opravdano naziva tekućom hranom.
Temperatura piva utječe na receptore okusa i mirisa, kao i na količinu ugljičnog dioksida. Stoga se dobro rashlađena piva u pravilu manje pjenušaju, a nos i nepce izgube osjetljivost na njegov miris i okus.
Zato svi vi koji uživate u pivu, bilo sami ili u društvu, opustite se u ovom nektaru koji nam je priroda u suradnji s vještim majstorima pivarima podarila, činite to na umjeren način jer tako užitak traje puno duže.