Planinarsko društvo “Glas Istre”: Ljudi su naša snaga
6. lipnja 2017.Raška riža
8. lipnja 2017.Američki biolog Edward Osborne Wilson još prije tri desetljeća razvio je teoriju poznatu pod nazivom biofilija. Biofilija je iskonska najdublja unutarnja ljudska potreba za povezanošću i usklađenošću s prirodom. Poremećaj nezdravog života urbanog čovjeka naziva se Nature Deficit Disorder odnosno Poremećaj nedostatka prirode.
Odrastanje današnje djece svodi se na boravak u zatvorenim prostorima, umjetno uređenim gradskim parkovima i igralištima, okruženi betonom i asfaltom, izloženi neograničenom utjecaju TV-ekrana i video-igrica. Djeca već u najranijoj dobi postaju troma i nespretna, uz nedostatak koncentracije, kreativnosti, motoričkih sposobnosti i socijalnih vještina.
Nemaju iskustvo oderanih koljena, izgrebanih laktova, ubrzanog disanja i pulsiranja srca. Ne znaju se penjati na stablo, hodati po polegnutom deblu, napraviti kolut naprijed i nazad a da im se pri tome ne zavrti u glavi. Ima djece koja su uvjerena da jedu čokoladu i piju mlijeko od ljubičaste Milka-krave dok su istovremeno vrlo sumnjičavi po pitanju Djeda Mraza.
Kako povezati djecu s prirodom ? Prvi preduvjet za to jeste da se roditelji povežu s djetetom i s prirodom. Bez toga neće ići. Neophodno je da ih povedete na livadu, u šumu, na proplanak, na obalu rijeke ili mora, te da im dozvolite da zaprljaju i smoče svoju odjeću, da pokvare brižno njegovanu frizuru, te da im se obrazi zarumene. Neophodno je da im strpljivo pokazujući skrećete pažnju na sve što ih okružuje – travku, cvijet, list, mrava i leptira. Tako će njihove oči početi opažati život u detaljima oko sebe. Neophodno je da ih naučite da osluškuju šuštanje lišća, cvrkut ptica, žubor vode i šum valova. Tako će početi da razabiru različite zvukove koji ih okružuju. Naučite ih da sebe utišaju kako bi stekli iskustvo slušanja i umijeće raspoznavanja različitih zvukova. Dozvolite im da osjete kišne kapi na svom licu i da okuse vodu s čistih planinskih izvora. Postoji bezbroj načina za komunikaciju sa prirodom.
Boravak u prirodi psiho-fizički će ih osnažiti, razvijati im motoričke sposobnosti i samopouzdanje. Istovremeno će se učiti odgovornijem ponašanju u svom okruženju iskustveno razumijevajući suodnos čovjeka i prirode. Naučite djecu da uzgajaju biljke u teglicama kako bi uz njih upoznali sve prirodne procese.
Iz godine u godinu sve češće slušamo o padu imuniteta, o alergijama i stresu kako kod odraslih, tako i kod djece. Boravak na svježem zraku otvara apetit, pospješuje probavu i jača imunitet. Istovremeno potiče i razvija sva naša osjetila.
Povratak djece prirodi je domaća zadaća svih odgovornih roditelja. Stoga, boravite sa vašom djecom što češće u prirodi, svakako će koristiti i njima i vama.