
Bizoni nisu potpuno izumrli
21. veljače 2019.
Černobil – Pripyat – Exclusion Zone
25. veljače 2019.Suvremene visoke pete u Europu su donijeli poslanici velikog perzijskog šaha Shah Abbasa početkom 17. stoljeća. Tada su ih nosili muškarci kako bi pokazali svoj status više klase. Jedino netko tko nije morao raditi mogao je sebi financijski i praktično priuštiti da nosi takve ekstravagantne cipele. Vlasti su čak počele regulirati duljinu potpetice prema društvenom rangu. Klaus Carl piše o tome u svojoj knjizi Cipele : “1/2 inča za pučane, 1 inč za buržoazije, 1 i ½ inča za vitezove, 2 inča za plemiće, i 2 i ½ inča za knezove.” Muškarci su nosili široke pete, dok su žene nosile tanke.
Kada su prosvjetiteljski ideali poput znanosti, prirode i logike zahvatili mnoga europska društva, muškarci su postupno prestali nositi pete. Nakon Francuske revolucije potpetice su postale više povezane s ženskim osjećajem nepraktičnosti i ekstravagancije.
U Britaniji je 1770. godine uveden je zakon koji bi primjenjivao iste kazne kao i za čarobnjaštvo na nošenu visokih potpetica i upotrebu kozmetičkih sredstava.
Pete izlaze iz mode oko 1810.godine, da bi se 1860.-tih godina opet vratile na oko 6 centimetara visine. Proizvodnja potpetica povećava se tijekom 2. industrijske revolucije i masovne proizvodnje šivaćeg stroja oko 1850-ih. Ovo je izvrstan primjer kako moda komunicira s tehnologijom.
Tijekom dva razorna svjetska rata racionalizacija zamjenjuje svilu, kožu i gumu plutom i drvenim potplatima u izradi potpetica, a širenje mode potpetica odvija se kroz fotografiju i filmove.
Drugi svjetski rat popularizira putem plakata pin-up djevojke s visokim potpeticama, koje su muškarci često držali u svojim krevetima za vrijeme rata. Tako se u glavama pučanstva razvija nametnuta slika međusobnog odnosa visokih potpetica i ženske seksualnosti.
Paul Morris, istraživač psihologije na Sveučilištu u Portsmouthu tvrdi da štikle naglašavaju “specifične aspekte seksualnosti ženskog hoda”, pa tako okretanje stražnjice žene uzrokovano nošenjem visokih potpetica signalizira spremnost žene da joj se muškarac udvara. Kulturne vrijednosti 20/21. stoljeća nameću visoke potpetice kao normu u profesionalnom okruženju za ženu. Štikle predstavljaju dilemu za žene jer im donose psihoseksualne koristi, ali su štetne za njihovo zdravlje.
Sustavnom analizom iz 2016. godine utvrđeno je da nošenje štikli može biti povezano s proširenim venama, deformacijama nožnog palca, bolestima kralježnice i mišićno-koštanog sustava. Budući da ljudi obično stoje s ravnim stopalima, mišićni odgovor tijela na neprirodan osjećaj nošenja visokih potpetica je napet, uzrokujući zatezanje mišića leđa, nogu pa čak i ramena kako bi se poboljšala ravnoteža i stabilnost.
Danas sve veći broj žena prakticira nošenje udobne obuće usprkos tome što im još uvijek reprezentativne kolekcije štikli u ormarima najčešće samo skupljaju prašinu čekajući posebne prigode.
Možda će vas zanimati teme: