Tunguska eksplozija 1908. godine
5. siječnja 2018.Homo ludens i pijana pruga
7. siječnja 2018.Kunta Kinte je glavni lik kultnog romana Alexa Haleya Korijeni (Roots). Knjiga Korijeni je rezultat 12-godišnjeg istraživanja prošlosti te predstavlja bolno svjedočanstvo o okrutnosti bijelog čovjeka i potpuno nehumanoj potlačenosti robova. Autor navodi kako Kunta Kinte nije neki imaginarni lik i kako njegovi rođaci i danas žive u Gambiji, njegovoj domovini. Ubrzo nakon objavljivanja knjiga je prodana u milijunskim nakladama, te uz brojne nagrade prevedena na 37 jezika. Ovo opsežno književno djelo čitatelji su rijetko ispuštali iz ruku od prve do posljednje stranice suosjećajno prateći napeti razvoj situacija u knjizi.
Robovlasništvo je u Sjedinjenim Američkim Državama započelo je 1691.godine, kada su bijelci odlazili u Afriku, kako bi hvatali poput divljači slobodne crne ljude te ih transportirali brodovima kao najobičniju robu, da bi ih zatim prodavali na javnim dražbama čineći od njih robove.
Kunta Kinte rođen je i odgajan u malenom selu Žufure u Gambiji. Gambija je plodna zemlja na zapadu afričkog kontinenta čija se ekonomija zasniva na ribarstvu, poljoprivredi i turizmu. Kunta Kinte je bio vrlo mlad kada su ga samoprozvani civilizirani bijelci zajedno s brojnim njegovim sunarodnjacima zarobili i brodom odveli u Ameriku. U Americi je ubrzo prodan robovlasniku od kojeg je četiri puta neuspješno bježao. Život slobodnog dječaka pretvorio se u noćnu moru dijeleći sudbinu svih crnih robova koji su dovedeni s afričkog kontinenta. Priča je nevjerojatna iako nas od nje dijeli samo stotinjak godina.
Mnogi će se sjetiti istoimene serije koja nas je prikovala za male TV ekrane pobuđujući suosjećanje, empatiju i istovremeno stid svim pripadnicima bijele rase s imalo morala. Glumac LeVar Burton proslavio se upravo u ulozi Kunta Kinte, iako ga je naša publika imala prilike gledati i u Zvjezdanim stazama. LeVar Burton, osim glume bavi se režijom i produkcijom.
Sva ekonomija i vlast Sjedinjenih Američkih Država izgrađena je na leđima crnih robova koje danas više nitko gotovo i ne spominje. Rasizam je i danas prisutan, a od neo-robovlasništva kolektivno patimo na puno perfidniji način, pa ga mnogi u današnjem sustavu iskrivljenih vrijednosti, zabavljeni konzumerističkim igrarijama, ne prepoznaju i ne percipiraju kao takvo. Stoga je Kunta Kinte saga o iskonskoj borbi čovjeka za slobodu prepoznatljiva za sva vremena i sva društvena uređenja.
U nastavku možete pogledati isječak iz filma Roots iz 2016 godine.
Fotografije: Youtube